EBC 180mm Contour Rotor For Bicycle MTBD160-180C
Product image 1
EBC 180mm Contour Rotor For Bicycles and E-Bikes.
Upgrade your braking power by up to 20%! This kit converts your existing 160mm disc into a 180mm light weight contoured brake disc. All mountain bike discs use an international standard 6 bolt center hub.
The disc comes complete with a relocation bracket, which again uses an international standard bolt spacing and fits most 50mm center forks, and repositions your stock caliper to align with the new oversized rotor. This kit will fit all fork types EXCEPT Manitou.
  • EBC Part MTBD160-180C
  • Bolt Spacing of Rotor: 44mm
  • Bolt Spacing of Relocation Bracket: 50mm
  • 180mm Heat Treated Stainless Steel Rotor
  • Includes Mounting Hardware
  • Made in England
  • EBC Part MTBD160-180C
  • Bolt Spacing of Rotor: 44mm
  • Includes Mounting Hardware
  • Made in England
-65%
Description
  • EBC Part MTBD160-180C
  • Bolt Spacing of Rotor: 44mm
EBC 180mm Contour Rotor For Bicycle MTBD160-180C | GoKarts USA®